Przedstawimy Ci tanie oferty ubezpieczenia. Porady fachowca od ubezpieczeń. Broker ubezpieczeniowy.
Mobilni agenci - Tylko zadzwoń !!!
Ubezpieczenia to najlepsze zabezpieczenie od ryzyka odpowiedzialności.
Obsługa bez wychodzenia z domu !!!
 Polecane biuro doradcze. Agent Ubezpieczeniowy, ubezpieczenia grupowe i zbiorowe. Broker Łódź
Nie musisz nigdzie jeździć.
 

JAK WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ OC?

Wypowiedzenie OC – kiedy, jak i po co?


OC komunikacyjne to takie ubezpieczenie, które zazwyczaj (wyjątki opisane są poniżej) ulega automatycznie przedłużeniu. Warto pamiętać o tym, że trzeba je terminowo wypowiedzieć, o ile planujemy zmianę ubezpieczyciela.

Poniżej opisuję cztery rodzaje wypowiedzeń / odstąpień od OC, zgodnie z przepisami obowiązującymi na dzień napisania tego artykułu:


OC komunikacyjne to takie ubezpieczenie, które zazwyczaj (wyjątki opisane są poniżej) ulega automatycznie przedłużeniu. Warto pamiętać o tym, że trzeba je terminowo wypowiedzieć, o ile planujemy zmianę ubezpieczyciela.

Poniżej opisuję cztery rodzaje wypowiedzeń / odstąpień od OC, zgodnie z przepisami obowiązującymi na dzień napisania tego artykułu:

Opcja 1: Terminowe wypowiedzenie w przypadku zmiany ubezpieczyciela


Ten przypadek ma miejsce wtedy, kiedy masz wykupioną polisę OC dla swojego samochodu, ale na kolejny rok znajdziesz atrakcyjniejszą ofertę u innego ubezpieczyciela. W takim przypadku konieczne jest złożenie wypowiedzenia w obecnym TU najpóźniej na dzień przed końcem trwania aktualnej polisy (zgodnie z art. 28 ust.1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń).

Z punktu widzenia prawa, będzie za późno jeśli złożymy wypowiedzenie w ostatni dzień obowiązywania polisy. Ubezpieczyciel może domagać się zapłaty za automatycznie wznowione ubezpieczenie OC. Jest jednak furtka pozwalająca bezkarnie nieco się “spóźnić” – w przypadku, gdy “dzień przed końcem trwania aktualnej polisy” wypada w dzień ustawowo wolny od pracy.

Opcja 2: Wypowiedzenie automatycznego wznowienia polisy na kolejny okres ubezpieczenia (podwójne ubezpieczenie)


Ten wariant przeznaczony jest dla tych osób “spóźnialskich”, które same nie wznowią sobie polisy przed jej końcem, albo osób “zapominalskich”, które wykupią nową polisę w innym towarzystwie i zapomną wypowiedzieć OC w poprzedniej firmie.

Można wypowiedzieć automatycznie wznowioną polisę w dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej, nawet jeśli ubezpieczenie już weszło w życie. Możesz to zrobić w dowolnej chwili, ale tylko pod warunkiem, że nie podpisałeś wznowienia w tej samej firmie przed końcem poprzedniej polisy. Obowiązują tu takie zasady:

 
  • Polisa OC wznawia się automatycznie, jeśli to TY zawierałeś ją rok temu i jednocześnie opłaciłeś wszystkie jej raty.
  • Jeżeli którejś raty nie zapłaciłeś, to polisa wygasa i nie wznawia się automatycznie.
  • Polisa OC nie wznawia się po poprzednim właścicielu, nawet jeśli zrobiłeś “aneks nabywcy”.

Wszystkie osoby, które postanawiają wybrać inną firmę ubezpieczeniową dopiero w ostatnim dniu trwania aktualnej polisy, muszą złożyć wypowiedzenie do poprzedniego TU w pierwszym dniu ochrony nowej polisy.

Załóżmy jednak, że kompletnie “przespałeś” ten moment i minęło już trochę więcej czasu od rocznicy ubezpieczenia. W takim przypadku – nawet po zmianie ubezpieczyciela – konieczne będzie zapłacenie poprzedniemu ubezpieczycielowi za czas ochrony, którą gwarantowało nam automatycznie wznowione OC.

Przykładowo: Jan Kowalski miał polisę do 6 marca 2014, ale o tym zapomniał. Polisa się automatycznie wznowiła i 16 marca 2014 dostał ją pocztą do domu od ubezpieczyciela. Ale w poprzednim roku polisowym miał szkodę i teraz składka nie jest już tak atrakcyjna jak rok wcześniej – ma zapłacić za OC o 300 zł więcej. Udaje się więc do swojego agenta z dokumentami, które otrzymał pocztą. Agent znajduje ofertę o 150 zł tańszą. Jan Kowalski składa “wypowiedzenie do automatycznego wznowienia”, co skutkuje tym, że z dotychczasowego TU dostanie aneks obejmujący okres od 07 marca 2014 do 16 marca – czyli za faktyczny czas ochrony. I w tym samym dniu Jan Kowalski kupuje nową polisę w innym TU co skutkuje ochroną ubezpieczeniową od 16 marca 2014 do 15 marca 2015.

Najczęściej, do wypowiedzenia w takim trybie, trzeba załączyć nową polisę konkurencji na potwierdzenie posiadania polisy OC.

W tej opcji podstawą prawną jest art. 28a ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń.

Opcja 3: Wypowiedzenie umowy OC w związku z nabyciem pojazdu (np. nabycie w drodze kupna, darowizny)


To ostatni tryb wypowiedzenia umowy OC. Po zakupie używanego pojazdu, możesz wypowiedzieć polisę poprzedniego właściciela w dowolnym momencie. Tu trzeba jak najszybciej po zakupie sprawdzić, czy polisa jest ważna i opłacona. Jeśli nie, to możliwe że TU naliczy Ci opłaty. Może się też okazać, że wcale nie masz ochrony OC tylko papier bez pokrycia (czasem się tak zdarza przy sprzedażach wielokrotnych).

Odwiedź agenta i tam dowiesz się wszystkiego o takiej polisie. Co firma to obyczaj więc może się okazać, że kontynuowanie polisy zbywcy jest niekorzystne i bardziej opłaca się zawrzeć nowe ubezpieczenie na cały rok. Sprzedawca auta dostanie w takim przypadku zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia po dacie Twojego wypowiedzenia.

W tej opcji podstawą prawną jest art. 31 ust.1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń

Opcja 4: Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon i Internet


Jeśli zakupiłeś OC przez Internet lub za pośrednictwem konsultanta na infolinii TU, to możesz się rozmyślić i w ciągu 30 dni odstąpić od ubezpieczenia. W takim przypadku trzeba zapłacić za rzeczywiście świadczony okres ochrony, czyli od pierwszego dnia ochrony ubezpieczenia OC do dnia jego rozwiązania.

Kiedy taka opcja zerwania polisy może się przydać? Na przykład jeśli już po zawarciu ubezpieczenia znajdziesz lepszą ofertę konkurencji. Ale musisz to zrobić w ciągu 30 dni. To nie jest wypowiedzenie OC, ale rozwiązanie umowy zawartej na odległość. Co najważniejsze masz prawo odstąpić od takiej umowy bez podawania przyczyn. Wystarczy proste oświadczenie złożone na piśmie.

Wypowiedzenie jest skuteczne z chwilą złożenia u agenta, który współpracuje z danym TU, lub już w momencie nadania listu poleconego z wypowiedzeniem na poczcie, a nie jedynie w momencie doręczenia. Polecam jednak zeskanować dokument wypowiedzenia z własnoręcznym podpisem i przesłać mailem do firmy ubezpieczeniowej – adres mailowy można znaleźć na stronie TU.

W tej opcji podstawą prawną jest ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Jeśli chcesz, możesz skorzystać za generatora wypowiedzenia OC - wypowiadamoc.pl

Rozwiązanie - OC na RATY - 63zł x 11 m-cy

Nie poddawaj się !

Najtańsze ubezpieczenie OC

Centrum Ubezpieczenia dla firm, ubezpieczenie OC firmy, ubezpieczenie CARGO towarów, OC przewoźnika transport międzynarodowy, OC przewoźnika transport krajowy, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora, ubezpieczenia majątkowe, tanie, raty OC firmy, OC prywatne i na Życie. Pośrednictwo Sprzedaż ubezpieczeń, Agent Ubezpieczeniowy, Broker Ubezpieczeniowy Łódź, PZU Agent ubezpieczeniowy Warta, Ubezpieczenia PZU Zduńska Wola, Ubezpieczenia Zgierz, Ubezpieczenia Sieradz, Ubezpieczenia Zduńska Wola, Ubezpieczenia Radomsko, Ubezpieczenia Skierniewice, Ubezpieczenia Bełchatów, Ubezpieczenia Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki Wypowiedzenie umowy OC, kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC. Rezygnacjazerwanie umowy OC, wypowiedzenie umowy OC, rezygnacja z OC, odstąpienie od umowy przez internet, wypowiedzenie umowy, wypowiedzenie po terminieJak wypowiedzieć ubezpieczenie OC i jak napisać wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Kiedy wypowiedzieć umowę OC, ubezpieczenie OC wypowiedzenie po terminie. Agent Ubezpieczeniowy Aleksandrów Łódzki Partnerzy w sieci polecamy: Naprawa i Regeneracja Turbosprężarek Posadzki i Tynki Maszynowe Centrum Ubezpieczenia Łódź Agent Ubezpieczeniowy Doradztwo Finansowe